Uzroci kašlja kod dece

Kada roditelji čuju da dete kašlje, odmah se zabrinu i osete nelagodno. Ipak, povremeno kašljanje kod dece ne mora da znači da je prisutan neki teži problem. Kašalj je način na koji se telo štiti od sluzi i infekcija koji se mogu naći u respiratornom traktu. 

Kašalj može biti povremen ili može da traje i po nekoliko nedelja u slučaju virusnih infekcija. Međutim, kod dugotrajnog kašlja potrebno je javiti se lekaru. 

Akutni kašalj kod dece 

Akutnim kašljem smatra se kašalj koji može da traje dve nedelje ili manje. 

Većina dece ima kratke ponovljene epizode kašlja čiji su uzrok virusne infekcije gornjih disajnih puteva, poput obične prehlade. Zdrava deca predškolskog uzrasta u dnevnom boravku mogu da imaju do osam virusnih respiratornih infekcija sa kašljem godišnje, od kojih svaka može da potraje i do desetak dana.

U retkim slučajevima, kašalj kod dece se može javiti zbog prisustva stranog tela u disajnim putevima. Ovo se može desiti nakon epizode ​​gušenja, ali ponekad se epizoda gušenja možda neće primetiti, posebno kod mlađe dece. Čak i u slučaju sumnje da je ovako nešto po sredi, važno je što pre javiti se lekaru. 

Hronični kašalj kod dece

Postoji mnogo različitih uzroka upornog ili hroničnog kašlja kod dece.

Astma

Većina dece sa astmom ima upaljene ili otečene disajne puteve, što obično izaziva piskutavo disanje i šištanje. Međutim, nekada je jedini simptom astme kod dece kašalj,  koji se pogoršava dok dete spava ili mogu da ga izazovu hladan vazduh ili napor.  

Infekcije nosa i sinusa

Slivanje sluzi koja dolazi iz nosa (usled rinitisa, prehlade ili neke infekcije sinusa) može da izazove hronični kašalj. Obično su pored ovoga prisutni i drugi simptomi, ali ponekad je jedini simptom koji se primeti kašalj.

Refluks kod dece

Kod neke dece, uzrok hroničnog kašlja može da bude kiselina iz želuca koja se vraća nazad u grlo. Ovo stanje naziva se refluks i kod neke dece može da izazove promukao glas i/ili čak i gušenje. 

Post-virusne infekcije

Nakon virusne respiratorne infekcije, deca koja su inače zdrava mogu da imaju kašalj koji traje nedeljama. Ne postoji specifična terapija za ovaj kašalj, potrebno je samo vreme, a kašalj će na kraju proći sam od sebw. Kod dece školskog uzrasta mogu pomoći neki lekovi ili sirupi za kašalj (koje prepiše lekar) ali ovi lekovi ne rešavaju uvek problem.

Bakterijska infekcija donjih disajnih puteva

Bakterije ponekad mogu da dovedu do infekcije donjih disajnih puteva i da izazovu iritaciju i kašalj. Nepoznato je zašto se to dešava, a ponekad nije jasno ni način na koji dolazi do toga. Jednostavne analize krvi i/ili bris nosa i grla mogu da potvrde da li je u pitanju virusna ili bakterijska infekcija. U slučaju bakterijske infekcije, lekar će najverovatnije prepisati antibiotik.