Trudnoća između prvog i drugog trimestra

Četvrti mesec trudnoće je početak drugog trimestra i obuhvata period od 14. do 17. nedelje. U ovom mesecu mučnine i povraćanje postaju sve ređe a nivo energije se povećava.

Telo pojačava proizvodnju krvi a rastuća materica pritiska ostale organe usled čega se javljaju karakteristični simptomi kao što su:

  • gorušica i loše varenje
  • bol u leđima
  • pucanje kože – strije
  • proširene vene
  • kratak dah
  • oticanje i začepljenost nosa
  • nadražene ili krvareće desni
  • zatvor
  • oštar bol ili osećaj bockanja u donjem delu stomaka ili preponama (bol okruglog ligamenta)

Razvoj bebe u četvrtom mesecu trudnoće je ubrzan i po nedeljama izgleda ovako:

  1. nedelja – beba je veličine narandže, neprestano se kreće, može da stoji uspravno i da koristi mišiće lica odnosno da napravi grimasu ili se osmehne, genitalije su potpuno razvijene, bebi počinje da raste kosa i dlake po telu.
  2. nedelja – beba je veličine kruške, razvija se skelet, uši i oči zauzimaju svoj položaj, beba je stalno u pokretu, pomera ruke i noge, vežba disanje, sisanje i gutanje.
  3. nedelja – beba je veličine avokada, može da ispravi glavu i vrat, oči su još uvek zatvorene ali mogu da registruju svetlost, bebino srce sada može da pumpa oko 25 litara krvi dnevno.
  4. nedelja – beba je veličine dlana, refleksi se usavršavaju, formiraju se otisci prstiju, završava se formiranje čula sluha, zalihe masti počinju da se razvijaju ispod kože.

Četvrti mesec trudnoće je period kada se buduće mame osećaju bolje u odnosu na prethodne dane. A evo šta očekuje trudnice koje tek ulaze u treći mesec trudnoće.

Simptomi u trećem mesecu trudnoće

Treći mesec trudnoće mnoge trudnice opisuju kao najteži mesec. Prvi mesec uglavnom
protiče tako što žena nije sigurna da li je zatrudnela ili ne. Drugi mesec je mesec saznanja da je do trudnoće definitivno došlo i obično ga prati euforija zbog novog člana porodice dok je treći mesec trudnoće – mesec mučnina i povraćanja kako svedoči veliki broj trudnica.

Mučnina i povraćanje muče oko 80% trudnica u ovom periodu i javljaju se zbog naglog porasta hormona u krvi. Mogu se javiti u bilo koje doba dana, dakle nisu rezervisani samo za jutarnje časove a ostali karakteristični simptomi su:

Problemi sa pražnjenjem creva što je često praćeno nadimanje, gasovima i žgaravicom.

Grudi su osetljive, područje oko bradavici počinje da tamni, mogu se javiti svrab i bol.

Trudnica oseća celodnevni umor, pospanost, nedostatak energije i volje.

Pojačan apetit i nekontrolisana žudnja za određenom hranom su česti simptomi i objašnjavaju se hormonalnim promenama.

Česte promene raspoloženja su takođe česte i imaju hormonski uzrok.

Pojačano vaginalno pražnjenje je normalno u ovom periodu, osim ukoliko je posebno izraženo i praćeno neprijatnim mirisom u kom slučaju se najverovatnije radi o vaginalnoj infekciji i potrebno je potražiti lekarsku pomoć.

Dok mame muči povraćanje, beba bezbrižno raste u stomaku. Na početku trećeg meseca (9. nedelja), rep kičmene moždine nestaje a razvijaju se sitni mišići. Takođe, ubrzano se razvija skeletni sistem i beba već može savijate ruke u laktovima.

Sredinom trećeg meseca (11. nedelja) formiraju se prsti na rukama i nogama, trup se produžava i mogu se čuti otkucaji srca. Krajem trećeg meseca (13. nedelja) razvija se digestivni trakt i glasne žice.

Treći mesec trudnoće je veoma važan za razvoj bebe i upotreba prenatalnih vitamina je obavezna.