DVORIŠNI BAZENI: ŠTA SVE TREBA DA ZNATE O MONTAŽI I ODRŽAVANJU?

Kada odlučite da svoj životni stil unapredite i to kroz uređenje eksterijera vašeg dvorišta nudi vam se carstvo mogućnosti. Međutim ako želite pravu oazu mira i udobnosti za vas i vaše najbliže ugradnja bazena učiniće da vam svaki dan izgleda odmor. Ovo je veliki poduhvat i treba se dobro informisati i pripremiti pre početka kupovine i samih radova. 

Ako sve od početka isplairate detaljno i posvećeno, greške će biti minimalne, a uživanje potpuno. 

PRVA FAZA PLANIRANJA U ODNOSU NA MESTO, VELIČINU I BUDŽET

Polazna tačka je da odredite koliko ste spremni novca da izdvojite za ovaj poduhvat. Naravno, dolaziće tu do korekcija budžeta tokom trajanja pripreme, ali važno je da znate sa koliko novca okvirno raspolažete. Tako se vaš izbor sužava i olakšava. Postoji mnoštvo modela i mogućnosti – samostojeći, samostojeći montažni sa šipkama za konstrukciju, sa metalnim okvirom (uz njih uvek idu i pumpe za bazene), lajnerski, betonski. Ono što im je zajedničko jesu neka pravila vezana za pravilan izbor mesta. 

Dakle, birajte mesta koja su celodnevno izložena sunčevoj svetlosti. Potrudite se da oko njega ne bude drveća iz dva razloga: da vam ne bi pravile hlad koji onemogućava da se voda greje prirodnim putem, a drugi razlog je da vam ne bi upadalo nepotrebvno lišće i gradnje u taj prostor. Posebno obratite pažnju na izbor veličine i dubine ukoliko planirate da u njemu uživaju i vaši najmlađi članovi. Potrudite se i da obezbedite adekvatan, čist i pristupačan prilaz.

DODATNA OPREMA – PUMPE ZA BAZENE, MERDEVINE, PREKRIVAČI, MREŽICE

Dodatna opema obuhvata sve ono što vam je neophodno sa funkcionisanje vodenog carstva u dvorištu, ali i sve one stvari koje vam mogu omogućiti bolji užitak tokom kupanja. Iako uz one koji se najčešće kupuju obavezno idu i pumpe za bazene neizostavno je govoriti i o ovoj dodatnoj opremi. Pumpe za bazene služe lakšem naduvavanju i izduvavanju uz pomoć struje. Imaju i pumpe za bazne sa filterima koje služe pročišćavanju prljavština sa jedne strane, a sa druge strane služe i cirkulaciji hemijskih sredstava koje služe prečišćavanju vode. Postoje i toplotne pumpe za bazene koje kako im samo ime kaže služe dogrevanju vode, izuzetno su štedljive i tihe u radu.

 Sledeća vrlo učestala stvar jesu merdevine koje službe da olakšaju ulazak i izlazak iz vode i često dolaze u osnovnom pakovanju. Obično su izgrađene od nerđajućeg čelika ili aluminijuma. 

Zatim su tu i prekrivačni koji imaju vrlo značajnu praktičnu fukciju u zaštiti, ali i prostirke na koje ćete postaviti na tlo. 

Treba još pomenuti i usisivač za čišćenje, četke za zidove i uglove, teleskopska mreža itd. 

KONTINUIRANO ODRŽAVANJE 

Važno je da voda koju koristite za kupanje, pogotovo ako je koriste i deca, bude higijenski čista. Sakodnevno čišćenje ključ je uspeha kako bi voda osala čista i zdrava, uz to bezedno upotrebljiva. To podrazumeva dnevno čišćenje ne duže od 5-10 minuta, i nedeljno od sat vremena u sezoni kupanja. 

Podrazumeva se uklanjanje nečistoća (poput grančica, lišća, insekata, i svega ostalog što upadne u vodu), uklanjanje bakterija i virusa (dezinfekcija vode pomoću hlora najčešće) i održavanje preporučne Ph vrednosti vode.