Viniri – najkraći put do prelepog osmeha!

Viniri su protetičko sredstvo kojim se poboljšava izgled zuba. Treba dodati i to da se lakše postavljaju nego klasične krunice, a i da je cena vinira dosta povoljnija u odnosu na išta slično.

Koliko god posećivali stomatologa i brinuli o zubima, oni imaju izgled i boju koju nam je priroda dala. Uz to se mogu pridodati situacije kada dođe do mehaničkog povređivanja zuba pa je šteta trajna, a rešenja malo.

Šta su to viniri? Kada se koriste i kakve prednosti donose? Koliko koštaju?

Sve što vas može zanimati o navlakama za zube nalazi se u nastavku teksta. Pročitajte sve detalje i otkrijte kako da ulepšate svoj osmeh.

Šta su viniri?

Viniri su poznati kao fasete, tanke ljuspice koje se stavljaju sa prednje strane zuba i na taj način transformišu izgled i boju zuba.

Sa ovim nadoknadama može se zamaskirati veći razmak između zuba, nepravilno pozicionirani zubi, zubi koji su okrnjeni ili su preživeli neku traumu pa su promenili svoj izgled, zubi koji su promenili boju

Mogu biti keramički i kompozitni i upravo se kod ove dve vrste cena vinira razlikuje dosta. Keramički viniri su trajniji modeli i cena je nekoliko stotina evra, a za kompozitne vinire cena se kreće oko nekoliko desetina evra i imaju kraći rok i moraju se menjati.

Navlake se postavljaju jednostavno, uz malo ili bez brušenja i jakim lepkom zbog čega fasete stoje bez problema i postaju jedno sa zubom. Sam proces ne boli i izaziva minimalnu nelagodnost. Ovo je ujedno i najmanje invazivan tretman i zahteva samo malo prilagođavanje, a navlake će stajati pravilno.

Svako ko ima normalan zagrižaj i zube bez velikih plombi mogu da koriste vinire kao navlake za zube. To je mera predostrožnosti da se zub ne bi ugrozio što se ne sme nikako dogoditi.

Koliko su viniri skupi?

Fasete tj. viniri su deo najsavremenijih postupaka dentalne protetike, izrađuju se kao tanke ljuspice koje su samo sa prednje strane pa moraju biti i čvrste i otporne i lagane.

Kada su u pitanju viniri cena zavisi i od kvaliteta faseta, ali i od načina postavljanja jer se nekada to radi sa brušenjem, a nekada samo lepljenjem.

Da bi platili što manje i bili jeftiniji viniri cena se može sniziti tako što će se prvo postaviti kompozitne fasete sa kojim se zub može pripremiti za kasnije keramičke vinire koji će tada zahtevati manje posla i cenu.

Održavanje i saveti

Fasete se održavaju kao i zdravi zubi, bez ikakvih izuzetaka, redovnim pranjem, zubnim koncem i interdentalnom četkicom. Ono što je važno je to da bi stomatolog trebao da redovno pregleda zube i na vreme otkrije probleme i kvarove što će produžiti vek navlakama, a usna duplja će ostati zdrava.

Keramički viniri su čvrsti poput prirodnih zuba, pa sa pravilnim žvakanjem neće doći do problema sa navlakama.

Kompozitne fasete zahtevaju nešto opreza jer ne bi se smelo grickati nešto što je izuzetno čvrsto poput leda i hrane kao što je šargarepa. Ipak, i oni, ako se pravilno postave ne bi trebalo da prave nikakav problem i mogu da traju zaista dugo.Promenite boju i izgled zuba, postavite vinire i imajte i vi osmeh poput filmske zvezde!