Sportisti, bilo da su aktivni ili rekreativni su često u opasnosti da povrede leđa, a najčešće se ugrožava pravilan položaj kičmenog stuba. Veliki napor tela uz često nepravilno vežbanje čini da se jave bolovi uzrokovani i diskus hernijom.
Lečenje odvaja sportiste od treniranja na duži period pa je važno raditi i na prevenciji da bi povrede bile ređe.
Šta je to diskus hernija? Zašto su sportisti posebno ugroženi? Kako preduprediti nastanak oboljenja kičmenog stuba? Kako se leči ovo stanje ako se diskusi istroše i stvaraju bol pri pokretima?
Sve odgovore smo potražili od kvalifikovanih terapeuta koji rade u Fizioterapeutskom centru Fizionova u Beogradu.
Šta je diskus hernija?
Kičmeni stub je sastavljen od niza pršljenova koji okružuju kičmenu moždinu u sredini. Između pršljenova se nalaze diskusi ili jastuci koji su amortizeri pri pomeranju kičme.
Jedan diskus ima meku unutrašnjost i tvrđu spoljašnjost, ali kada se usled loših pokreta disk probije i ta unutrašnjost iscuri nastaje diskus hernija i javlja se čitav niz problema:
- bol pri pokretima
- iznenadan bol kod nevoljnih radnji – kijanja i kašljanja
- trnjenje i bol duž ruku ili nogu
- postepena slabost mišića koji su u vezi sa nervom koji je nagnječen pa su pojedini pokreti ograničeni.
Sportisti su često ugroženi pojavom diskus hernije koja ih usporava u stvaranju novih sportskih pobeda.
Koji sportovi imaju najveću opasnost od povrede kičme?
Nisu svi sportovi jednako ugroženi pojavom diskus hernije. Oni sportovi koji moraju da podižu veliki teret pri treniranju (bodi-bilderi i borilački sportovi) često pate od raznih problema sa kičmom.
Balet, gimnastika, klizanje, skijanje, biciklizam takođe mogu da dovedu do trošenja diskusa i pojava bola koji nastaje sa diskus hernijom.
Dakle, ugroženi su svi sportisti koji imaju tendenciju opterećenja kičmenog stuba ili izvođenja neprirodnih pokreta leđa.
Pravilno vežbanje – ključ borbe sa bolom u leđima!
- Pravilno zagrevanje pre vežbanja
Sportisti treniraju i po nekoliko puta dnevno svakog dana godinama. Ako ne postoji pravilno zagrevanje, vremenom dolazi do degenerativnih promena na kičmenom stubu, a prvi stradaju diskovi i javlja se diskus hernija.
- Pravilno izvođenje pokreta
Svaki sport podrazumeva neki oblik treniranja. Vrlo je važno zagrevanje, ali i pravilno izvođenje svih pokreta, a pošto od diskus hernije pate i baletani, košarkaši, stono teniseri, teniseri…različiti pokreti uzrokuju nepravilan položaj kičme.
Profesionalni sportisti su u još većoj opasnosti jer su vežbe intenzivnije pa se ranije i javlja bol u leđima.
- Pravilno podizanje opterećenja
Vežbanje bez profesionalnih saveta je vrlo opasno. Podizanje opterećenja je veliki napor za kičmu i leđa. I dok se mišići brže oporave, kosti tokom dužeg vremena imaju trajnu štetu.
Kako se leči diskus hernija?
Ako se nije radilo na prevenciji, problem podrazumeva zaustavljanje svih fizičkih aktivnosti dok bol postoji. Koriste se lekovi za bolove i započinje se sa fizikalnom terapijom da bi se kičmenom stubu dala čvrstina. Ako je diskus hernija znatno napredovala pribegava se i operaciji.
Prvi znakovi diskus hernije se moraju na vreme prepoznati i lečiti. Pravilno vežbanje je ključno da sport donese dobrobit organizmu. Nepravilno vežbanje je toliko opasno da je bolje da se sportom uopšte ne bavite jer tako samo ugrožavate zdravlje. Više o samim metodama lečenja diskus hernije možete pogledati na sledećem sajtu- https://fizionova.rs/sr/blog/lecenje-diskus-hernije/68/ .