Da li treba da se vakcinišete u trudnoći?

Vakcinacija u trudnoći je poželjna kada su u pitanju oboljenja poput sezonskog gripa i velikog kašlja. Bezbedne za primenu su i vakcine protiv tetanusa i difterije. Takođe, u trudnoći se preporučuje i vakcinacija protiv korona virusa.

Ove vakcine spadaju u tzv. mrtve ili inaktivisane vakcine. Za razliku od ovih vakcina postoje i tzv. žive vakcine koje se ne preporučuju za primanje u trudnoći osim u izuzetnim slučajevima.

Razlika između “živih i mrtvih” vakcina

Vakcinacija u trudnoći ima za cilj da zaštiti zdravlje mame i bebe. Inaktivisane (mrtve) vakcine sadrže viruse koje su laboratorijski obrađeni (umrtvljeni) tako da mogu preneti infekciju ali se ne mogu dalje razmnožavati. 

Žive (atenuisane) vakcine sadrže viruse koji se mogu dalje razmnožavati. Upravo zbog toga ne preporučuju se za primanje u trudnoći jer se infekcija može preneti na bebu i dovesti do komplikacija. 

Žive vakcine dovoljno je primiti jednom ili dva puta u životu radi sticanja doživotnog imuniteta. Za razliku od njih inaktivisane vakcine potrebno je primiti više puta. 

Koje vakcine treba primiti u trudnoći?

Vakcine koje su bezbedne za primanje u trudnoći su: 

  • vakcina protiv velikog kašlja – štiti zdravlje mame i bebe od ovog ozbiljnog infektivnog oboljenja. Kada trudnica primi ovu vakcinu, njeno telo proizvodi antitela koja se prenose na bebu. Ova količina antitela je dovoljno da beba bude zaštićena sve dok sama ne primi ovu vakcinu nakon rođenja. 
  • vakcina protiv sezonskog gripa – sprečava komplikacije usled oslabljenog imunog sistema koji je uobičajen u trudnoći. Najčešće komplikacije koje se javljaju kada trudnica oboli od sezonskog gripa su bronhitis i upala pluća. 
  • vakcina protiv korona virusa – može se primiti u bilo kom periodu trudnoće ali je preporuka da se prva doza vakcine primi nakon završetka prvog trimestra kako bi se razvila antitela koja štite trudnicu i bebu u trećem trimestru trudnoće i nakon porođaja.
  • vakcina protiv tetanusa – potpuno je bezbedna u trudnoći. Ukoliko se trudnica povredi u trudnoći, vakcina protiv tetanusa je obavezna. Ova vakcina pruža zaštitu i od povreda prilikom porođaja. 
  • vakcina protiv difterije – pruža zaštitu bebe preko antitela koje proizvodi telo trudnice. U pitanju je teška bolest koja se javlja u detinjstvu i napada grlo i grkljan. Deca se vakcinišu od difterije u 2-3. meseca života. 

Vakcine koje se ne preporučuju u trudnoći

Žive vakcine se ne preporučuju za primanje tokom trudnoće osim ukoliko lekar ne oceni da je opasnost od infekcije veća od rizika od komplikacija. U te vakcine spadaju: 

Vakcine koje je poželjno primiti pre trudnoće

Poželjno je da majka bude vakcinisana protiv svih bolesti koje su obuhvaćene protokolom imunizacije. Na taj način obezbeđuje se i zaštita za bebu. Vakcine koje majka treba da primi pre nego što ostane u drugo stanju su vakcina protiv malih boginja, zauški i rubeola. 

Ove vakcine moraju se primiti minimum 40 dana pre trudnoće kako ne bi došlo do komplikacija koje će ugroziti zdravlje bebe. Ukoliko je majka vakcinisana protiv malih i velikih boginja, one mogu pružiti zaštiti i od majmunskih boginja obzirom da ove boginje pripadaju istoj porodici virusa. 

Pre nego što se pristupi vakcinaciji, bez obzira o kojoj vakcini je reč, potrebno je posavetovati se sa izabranim lekarom. 

https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vaccinations/
https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/vaccines-during-pregnancy.html#Breastfeeding