Kako da održite biljke preko zime?

Zima nije baš neki prijatelj biljkama, uglavnom zbog  vremena koje ne može da se predvidi, biljke zimi stradaju zbog smanjene količine svetlosti, visoke vlažnosti vazduha i niskih temperatura koje ih zalede do obamrlosti.

Prvi hladni dani su opomena da biljke preko zime treba da se zaštite, ali i da treba da se povede briga o njihovom održavanju od novembra do marta, u tim mesecima vegetacija miruje, pa je iz tog razloga to vreme pravo vreme za neke od radova poput uklanjanja beskorisnog lišća, nezdravih i oštećenih stabljika i orezivanja kako baštenskih, tako i saksijskih biljaka.

Ako baštensko cveće zaveje sneg, ukoliko ne padne u velikim količinama da ošteti grane, on može biti samo od koristi, odličan je izolator, održava temperaturu zemljišta. Iskusni baštovani znaju da zemljište pred zimu pokrivaju slojem malča, koji će preko zime hraniti biljke i održavati prirodnu temperatu tla oko njih, kao i da je perlit cena zimskog preživljavanja biljaka, posebno saksijskog cveća.  

Saksijske biljke su osetljivije od onih koje su zasadjene u dvorištu, zato se saksijske pred zimu unose u zatvoren prostor, poželjno je da bude dobro osvetljen i da optimalna temperatura u toj prostoriji bude izmedju 15 i 20 stepeni, mada, limun, olijander, hristov venac i hrizantema mogu da se čuvaju i u hladnijim prostorijama. Cvetnicama poput ciklame i afričke ljubičice treba prehrana i tokom zime i o tom cveću se zimi vodi posebna briga.

Perlit je neophodan za zimsko održavanje cvetnica

Zimi nije jednostavno negovati ni baštensko, ni saksijsko cveće, teško se održava, lako izmrzne ili uvene, zato se pred zimu dodaju elementi koji obogaćuju zemljište, jedna od najboljih supstanci je perlit cena je vrlo pristupačna u poredjenju sa svim kvalitetima koje on daje cveću, posebno saksijskom cveću za koje je i zimi i leti perlit važan zato što obezbedjuje  dobru drenažu koja je  u saksiji teško izvodljiva.

Medjutim, ako se perlit umeša u zemlju, ona postaje prozračnija, koren se bolje rasporedjuje, u takvim uslovima biljka uzima dovoljno kiseonika, neophodnog za razvoj, neometano se razvija bez obzira na vremenske uslove koji joj zimi baš ne pogoduju. Ukoliko su u kući, biljke treba da se odmaknu od grejnih tela, kako leti stradaju zbog toplote, tako se to i zimi dešava, optimalna temeratura je ona koju biljka traži u svim uslovima, uz optimalnu količinu vode koja se najbolje reguliše perlitom u zemljištu, on pokupi vodu i onda otpušta onoliko koliko biljci treba. 

Zimska prihrana biljaka

Pogrešna je pretpostavka da perlit služi samo za drenažu zemljišta, ozbiljni baštovani znaju da je perlit cena zimskog preživljavanja biljaka, u jednom grumenu perlita se nalazi mnogo minerala, pa nije on bez razloga tako dobar za oživljavanje biljaka.

Najzastupljeniji mineral je silikat, njega najviše i ima u zemljinoj kori, koja je prirodno najbolje stanište svim biljnim vrstama, nego je, nažalost, toliko zagadjujemo da je postala jako kontaminirana. Zato se umesto zemlje iz prirode sve više koriste supstrati u koje, posebno zimi, dodajemo i primese za prihranu poput raznih mineralnih djubriva, kako u čvrstom, tako i u tečnom stanju koji jačaju biljku da prezimi zimu.