Kako se vrši operacija hemoroida?

Na svu sreću za sve ljude koji se susreću sa peckanjem, svrabom i drugim neprijatnostima u predelu čmara, odnosno analnog otvora, a koje izazivaju šuljevi, ne mora uvek da bude izvršena hirurška operacija hemoroida. U današnje vreme je dostupna i laserska metoda, koja podrazumeva i mnogo brzi oporavak i jednostavniji za pacijenta. 

Ipak, pre nego što nadležni lekar bude konačno preporučio operaciju, uvek je dobro obratiti pažnju na način ishrane i života, te pokušati najpre sa promenom u tom segmentu. 

Podrazumeva se naravno da ima slučajeva kada jednostavno čak ni smanjenje povećane telesne težine, uz povećanje fizičke aktivnosti i povećanje unosa vode na prvom mestu, odnosno izbegavanje gaziranih napitaka i alkoholni, te jake, odnosno ljute, masne i začinjene hrane, ipak ne dovodi do poboljšanja. Upravo u takvim slučajevima je operacija hemoroida neophodna. 

Tim pre što postoji ukupno četiri stadijuma hemoroida, tako da je vrlo važno i da nadležni lekar na vreme bude upoznat sa stanjem konkretnog pacijenta, odnosno da na vreme utvrdi koji stadijum hemoroida je u pitanju, jer će upravo od toga i zavisiti koju terapiju će preporučiti pacijentu, kao i da li će biti neophodna operacija hemoroida ili ne. 

Čak i ako dođe do toga da nadležni lekar preporuči operativni zahvat, period oporavka i generalno način izvršenja tog zahvata zavisi u velikoj meri od stanja samog pacijenta, odnosno od toga da li se lekar odluči za hiruršku intervenciju ili za lasersku. 

Invazivna operacija hemoroida

Pored toga što se izvodi u opštoj anesteziji, hirurška operacija hemoroida važi za prilično invazivnu i zahtevnu sa aspekta oporavka. 

Naime, u slučaju da bude izvršena takva vrsta operacije, pacijent će vrlo verovatno narednih nekoliko sedmica osećati prilično jake bolove. Operacija hemoroida koja se vrši na klasičan način podrazumeva da će biti potrebno između 4 i 6 sedmica da dođe do potpunog zarastanja rane, a čak se kod mnogih pacijenata u periodu od 21 dan, odnosno tri sedmice posle hirurškog zahvata može pojaviti krvarenje iz anusa, koje je u većini slučajeva blago. Naravno da se uvek preporučuje pacijentima kod kojih dođe eventualno do nekog jačeg ili obilnijeg krvarenja da se u najkraćem mogućem roku obrate nadležnom lekaru, odnosno onome ko je operaciju i izvršio. 

Jednostavnija operacija hemoroida 

Iako se ni za jedan zahvat ne može reći da je jednostavan i bezopasan, kada je u pitanju laserska operacija hemoroida to vrlo lako može biti slučaj. Naime, zahvaljujući savremenoj tehnologiji, ne samo da se pacijent bolje oseća nakon operacije, već i nakon svega par dana on može bez ikakvih problema da bude otpušten iz medicinske ustanove i da se vrati svojim uobičajenim aktivnostima. 

Operacija hemoroida koja se vrši na takav način podrazumeva lokalnu anesteziju i važi za zahvat koji karakteriše minimalna invazivnost, za razliku od klasične hirurške intervencije, koja važi za izuzetno invazivnu metodu. 

Naravno da treba imati na umu i to da koliko god delovala laserska operacija hemoroida bezopasna, pacijent će biti upućen u to da se od njega očekuje da izbegava sportske aktivnosti, bile ona intenzivne ili ne, ali neke teže fizičke poslove i to barem u periodu od najmanje mesec dana posle intervencije. U principu, ova savremena metoda mnogo olakšava pacijentima, prosto zato što je sama operacija hemoroida praktično bezbolna i što podrazumeva vrlo kratak period oporavka.