Leto nam je stiglo i čini se da će biti dugo i veoma toplo. Visoke temperature vazduha i velika sparina utiču da se osećamo anksiozno, razdražljivo i umorno. U domovima svi pribegavamo rashlađivanju klima-uređajima, bez kojih je život postao gotovo nemoguć.
Međutim, postoji način da zadržite svežinu u vašem domu i tokom leta, a da to ne uključuje danonoćno korišćenje klime, koje nije pogodno iz zdravstvenih razloga.
Kada je u pitanju vaš životni prostor, potrebno je uložiti u krajnje jednostavna rešenja, koja će se mnogostruko isplatiti. Ukoliko renovirate i opremate kuću ili stan, znajte da je bitna stavka ugradnja roletni za prozore i ona bi trebalo da bude na listi priorteta.
Zašto su roletne za prozore toliko neophodne?
Neophodnost roletni za prozore proizilazi iz njenih mnogostrukih funkcija. Iako nam se čini da je to investicija koja nam nije neophodna, već u prvim mesecima života bez njih, uverićete se da to baš i nije tako.
- Tokom zime, kišovitog perioda, jakih vetrova ili oluja praćenih gradom, roletne štite vašu stolariju i produžuju njen životni vek. Osim zaštitne uloge, sa roletnama možete postići i uštedu energije tokom zimskih meseci i to do 40%.
- U periodu letnjih visokih temperatura ponašaju se kao izvrstan toplotni izolator, koji vam omogućava zaštitu od sunčevih zraka i onemogućava toploti da prodire u vaš dom. Klima vam ne mora raditi tokom čitavog dana, jer su roletne preuzele ulogu produžavanja svežine u vašem domu. Dakle, ekonomski su isplative tokom cele godine.
- Ukoliko živite u samom centru grada, gde je velika buka i gužva, znate koliko to ume da bude stresno i naporno za vaš organizam. Još jedna dobra stvar kod roletni je njihova zvučna izolacija, koja sprečava uticaje spoljašnje sredine.
- Ukoliko živite u prizemlju ili na nižim spratovima, dolazi do izražaja i zaštitna funkcija roletni, jer su otporne na mehanička oštećenja. Postavljene na prozorima i balkonima, roletne sprečavaju bilo koji vid provale u vaš dom.
- Još jedna funkcija roletni za prozore je i estetska, koja će doprineti toplini vašeg doma.
Koje vrste roletni postoje?
Roletne za prozore se danas izrađuju od različitih materijala. U zavisnosti od materijala vaše stolarije, možete birati između aluminijumskih, pvc roletni ili drvenih žaluzina. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke, ali su funkcije svih roletni iste.
Prilikom ugradnje, roletne se mogu postavljati sa spoljašnje strane prozora zajedno sa stolarijom, ukoliko je menjate ili se mogu naknadno ugraditi u već postojeću. Takođe, roletne se mogu ugraditi i sa unutrašnje strane prozora, kada čine njen sastavni deo.
Uobičajan metod otvaranja roletni je na gurtnu i on se najčešće i ugrađuje, dok sve popularnije postaje i automatsko otvaranje na daljinsko upravljanje, tzv. električne roletne.
U zavisnosti od položaja vaših prozora, mogu se ugrađivati i krovne roletne, koje predstavljaju najidealniju zaštitu od Sunca i ostalih klimatskih uticaja.
Ukoliko ste se dvoumili da li vredi da ulažete u ovakav vid investicije, imajte na umu da će vam se ona za veoma kratko vreme višestruko isplatiti. Roletne predstavljaju nezamenjivi element svakog doma, koje će vam omogućiti neophodnu sigurnost i udobnost.