Ako ste tek kupili nekretninu ili renovirate odavno kupljen i namešten stan, gledajte da se pridržavate nekoliko bitnih pravila koji se tiču organizacije i vaših finansija.
Kada uskladite ove dve stvari, nemate razloga za brigu. Ostaje vam samo da uživate u čarima svog novog stana zajedno sa svojim ukućanima.
Ipak, da biste došli do poslednje faze koja se tiče kupovine nameštaja, budite spremni na različite vrste radova naročito ako planirate kompletnu adaptaciju stana.
Šta sve podrazumeva kompletno renoviranje stana?
Da li znate da danas možete da angažujete firmu kada je kompletno renoviranje stana u pitanju? To su tzv. firme koje rade po principu “ključ u ruke”. Umesto vas odrade projektovanje i izradu idejnog plana, kao i sve vrste građevinskih radova ukoliko ima potrebe za tim.
Ipak, ako smatrate da će vas ova investicija skupo koštati, preuzmite stvar u svoje ruke. Naravno, uvek možete da se konsultujete sa nekim arhitektom ako zatreba.
Kada kažemo kompletno renoviranje, to podrazumeva rušenje zidova, postavljanje podnih obloga, nove stolarije i roletni, definisanje rasporeda kao i kupovina nameštaja. Složićete se, ovde se radi o složenom postupku koji zahteva i vreme i novac.
U nastavku teksta definisaćemo sve faze koje se tiču renoviranja stana.
Prva faza tiče se projektovanja
Enterijer u kojem boravimo govori mnogo toga o nama. Neki su ljubitelji rustičnog nameštaja dok drugi daju prednost modernim i elegantnim komadima. Ova faza podrazumeva skiciranje rasporeda u prostorijama koje se renoviraju kao i pravljenje jasnog plana. Takođe, pažnja se obraća na zidove, plafon, boje koje će dominirati kao i na sam nameštaj (da li će se raditi po meri ili ne).
Izrada idejnog plana – faza broj 2!
Nakon što ste u svojoj glavi ali i na papiru skicirali sve što planirate da menjate, vreme je da napravite idejni plan koji podrazumeva crtanje rasporeda kao i kombinaciju nameštaja. Ukoliko baš i niste vični u ovim radovima, konsultujte se sa arhitektom ili dizajnerom enterijera.
Opremanje enterijera – faza koju svi željno iščekuju
Nakon što ste isplanirali celokupan proces koji se tiče renoviranja stana, sledi faza koju svi iščekuju. Sada možete da se prepustite i na tenane planirate kupovinu nameštaja i ostalih detalja. U zavisnosti od raspoloživog budžeta možete birati između kožne ugaone ili one od mebla, između nameštaja izrađenog od iverice ili punog drveta i sl. Nekima se sviđa industrijski stil dok neki preferiraju minimalizam prilikom uređenja enterijera.
Vodite računa o usklađivanju boja
Stručnjaci savetuju da se sa bojama ne preteruje, tj. da fokus bude na maksimalno tri boje koje će dominirati u na primer dnevnom boravku. Ako se odlučite za tepih šarene teksture vodite računa da nemate neke druge detalje šarenolike prirode. Nekada i manji stan ako se sa ukusom opremi može izgledati lepše od većeg i prostranog stana.
Birajte udobne komade nameštaja
Ovde naročito mislimo na nameštaj koji se bira za dnevnu sobu – prostoriju u kojoj provodimo najviše slobodnog vremena. Nameštaj treba pre svega da bude udoban, solidnog kvaliteta. Kada birate trosed ili ugaonu garnituru, u zavisnosti od toga da li ćete je koristiti samo za sedenje ili i za sedenje i spavanje, zavisiće i odabir njenog sedalnog dela, naslona i vrste materijala.