Smrt koja nastupa u inostranstvu, izvan granica sopstvene, matične države, čini se kao nešto što se događa vrlo retko. Međutim, takvih slučajeva je mnogo. Da li zbog trustičkih putovanja, poseta prijateljima i rodbini ili zbog privremenog ili stalnog rada u inostranstvu, ovakve situacije su redovne.
Posebno se događa kod starijih osoba koje odlučuju svoje penzionerske dane da najviše provedu u zemlju u kojoj su radili, a sa željom da nakon smrti budu sahranjeni u svom rodnom mestu. da bi se tako nešto organizovalo potrebno je proći tačnu proceduru i sve protokole, jer je najpre potrebno dobiti međunarodnu sprovodnicu za prevoz pokojnika iz jedne države u drugu.
U momentu nastupanja smrti najvažnije je obavestiti nadležnu bolnicu i hitnu pomoć. Nakon njihovog obaveštenja dežurna ekipa izlazi nateren, te nakon pokušaja pružanja pomoći, smrt proglašava zvaničnom. Izveštaj koji sačini dežurni lekar kasnije služi za izdavanje potvrde o smrti koja je potrebna da bi se prikupila sva potrebna dokumentacija u službi izdavanja dozvole za prevoz pokojnika, za koji se angažuje posebna pogrebna firma.
Usluga prevoza pokojnika iz inostranstva
Pre samog prikupljanja potrebne dokumentacije, važno je da se pronađe firma u okvirima čijeg poslovanja postoji i usluga prevoza pokojnika iz inostranstva. Ne bave se sve pogrebne firme međunarodnim prevozom, budući da je za to potrebna i posebna radna dozvola, obučeno osoblje, kao i posebna, atestirana vozila koje se koriste isključivo u ove svrhe.
Usluga prevoza pokojnika iz inostranstva može da podrazumeva nekoliko stvari, a ne isključivo organizovan prevoz. Osobe koje rade kao vozači ovih vozila i na tako velikim relacijama mogu preuzeti od porodice i punomoćje za uređivanje sve birokratije i administracije, sam prevoz, ali firma može organizovati i kompletnu sahranu pokojnika. Jedino od svega što je potrebno i nezaobilazno jeste angažovanje pogrebne firme koja vrši uslugu prevoza pokojnika iz inostranstva, budući da se bez njih prevoz ne može organizovati ni na jedan drugi način.
Šta priprema porodica?
Osim angažovanja, porodica je u dužnosti da pripremi određenu potrebnu dokumentaciju za dobijanje sprovodnice. Porodica radnicima pogrebne firme predaju pasoš kao važeću putnu ispravu preminulog lica, izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih ako je pokojnik za života bio u braku, kao i potvrdu o grobnom mestu u gradu, tj. državi gde se sahrana obavlja.
Sva druga dokumentacija može biti pribavljena u mestu gde je pokojnik preminuo, od strane člana porodice ili oponumoćenog radnika pogrebne firme koja vrši prevoz pokojnika iz inostranstva.
Preostala dokumentacija za sprovodnicu
Pored dokumentacije koju uvek pribavlja porodica, ostatak je, kao što smo rekli, moguće poveriti i osobama koje vrše sam prevoz pokojnika. Ono što je potrebno još jesu potvrda o smrti, međunarodni izvod iz knjige umrlih, izveštaj sanitarne inspekcije o urednosti pogrebne opreme koja se koristi, te sprovodnice za izlazak iz države, kao i one za ulaz u državu.
Kompletnu dokumentaciju i sam zahtev za dobijanje sprovodnica može predati i sam radnik koji ima punomoćje, što je najčešće i praksa, budući da se na taj način sve dobije i organizuje u kratkom vremenskom roku usled uhodanosti u samim birokratskim procesima.