Sve što ste želeli da znate o solarnim panelima – cena ugradnje i kako odabrati pravi sistem

Alternativni izvori energije su sve više aktuelni u poslednjih nekoliko godina i mnogi pojedinci pokušavaju da pronađu rešenja kako ne bi u potpunosti zavisili od jednog dobavljača električne energije. Ukrajinska kriza koja traje već godinu dana je samo podstakla potrošače električne energije da se raspituju koja je cena solarnih panela pomoću kojih bi mogli da sami proizvode struju. 

Obnovljivi izvori energije su već nekoliko godina unazad popularizovani i kod nas, a najpoznatiji među njima su solarni paneli. U odnosu na broj sunčanih dana u godini, Srbija je jedna od zemalja koje imaju veliki potencijal kada je pretvaranje sunčeve energije u električnu u pitanju. Kada su u pitanju solarni paneli cena kupovine instalacije i ugradnje se, zbog sve veće potražnje, polako smanjuje. Uzevši u obzir da se na duge staze, kroz uštedu na računima za električnu energiju, oni sami otplate, a koštaju manje nego, na primer, kupovina novog automobila, može se reći da je ovo jedna od najisplativijih investicija.

Kako odabrati odgovarajući sistem solarnih panela?

Kada su u pitanju solarni paneli cena ne sme da Vam bude jedini odlučujući faktor na osnovu kog ćete se odlučiti za ugradnju, već prvo morate da odredite koji ćete sistem da ugradite. Trebalo bi da znate da postoje dve vrste solarnih sistema, a to su baterijski i mrežni. 

  • Baterijski sistem

Baterijski sistem se najčešće primenjuje u vikendicama ili u objektima koji nisu priključeni na dovod električne energije. Funkcioniše tako što se paneli postavljeni na krovu priključe na baterije u kojima se nakuplja električna energija, koja se kasnije koristi u domaćinstvu. Osim u vikendicama i kućama koje nisu priključene na mrežu, baterijski solarni sistemi se postavljaju još i na brodovima.

  • Mrežni sistem

Mrežni sistem se postavlja u kućama koje su priljučene na spoljašnji dovod električne energije. U ovim sistemima se ne koriste baterije, već se poizvedena energija automatski koristi, a višak proizvedene struje koji se ne potroši šalje u sistem. Na ovaj način potrošači postaju prozjumeri, odnosno kupci – proizvođači električne energije. Kada se na ovaj način povežu solarni paneli cena potrošene električne energije se smanjuje u odnosu na količinu poslate struje u sistem. Za instaliranje ovog sistema potrebno je i dvosmerno brojilo, kao i da se potpiše ugovor sa redovnim dobavljačem električne energije.

Koja je cena ugradnje solarnih panela?

Kada su u pitanju solarni paneli cena ugradnje sistema zavisi od njihove jačine i potreba potrošača. Za prosečno domaćinstvo se najčešće ugrađuju oni od 1kW do 5Kw, koji godišnje mogu da proizvedu od 1.500 do 7.000 kW. Za njihovo instaliranje nije potrebna velika površina krova jer zauzimaju od 5 do 30 kvadrata, a mogu da proizvedu od 30 do 70 odsto ukupne energije koja se potroši u domaćinstvu.

Cena jednog panela od 4 – 5 kW je od 900 do 1000 evra. To praktično znači da je za ugradnju solarne elektrane za prosečno domaćinstvo potrebno izdvojiti od 3.500 do 5.000 evra. Dobra vest je što se u poslednjih nekoliko godina ugradnja solarnih panela subvencioniše, tako da, ukoliko se odlučite za ovaj korak, država će Vam finansirati pola troškova. Potrebno je samo da pratite konkurse u lokalnoj samoupravi i da se javite i priložite potrebnu dokumentaciju.

Cena solarnih panela zavisi od vrste

Postoje osnovne tri vrste solarnih panela, a to su monokristalni, polikristalni i tankoslojni. Cena solarnih panela, odnosno cele instalacije, će varirati u odnosu na to koju vrstu odaberete.

  • Monokristalni paneli su najskuplji i najrasprostranjeniji. Imaju najveću učinkovitost i kapacitet snage. Idealni su za objekte sa malim krovovima jer mogu da proizvedu daleko više struje od polikristalnih i tankoslojnih panela.
  • Polikristalni solarni paneli su slabiji, a samim tim i jeftiniji. Oni su idealni za vlasnike objekata koji imaju velike krovove na koje se može postaviti više panela i ograničen budžet.
  • Tankoslojni paneli su najjeftiniji i najslabiji, a s druge strane, oni su najlakši i izuzetno su fleksibilni što je velika prednost. Najčešće se koriste u velikim industrijskim postrojenjima.

Bitno je gde postavljate panele

Verovali ili ne, u zavisnosti od toga gde se postave solarni paneli cena koju plaćate za električnu energiju redovnom snabdevaču se povećava ili smanjuje. Tako se preporučuje da se paneli postave na južnu stranu kuće, ukoliko postoji mogućnost za to, kako bi se što bolje iskoristila sunčeva svetlost u toku dana, a samim tim i proizvelo što više struje. Takođe, prilikom ugradnje treba voditi računa i o stepenu nagiba krova zbog zadržavanja snega.

Za kraj, treba da znate da, koja god da je trenutna cena solarnih panela, ova investitija će Vam se kroz samo nekoliko godina isplatiti, a u benefitima ugradnje solarne elektrane ćete uživati decenijama.