Tri razloga da odaberete sporazumni razvod braka i poštedite sebe i decu stresa

Kada brak, odnosno odnosi dvoje ljudi, dođu do tog stadijuma da razvod postane jedina opcija bivši partneri, umesto da odaberu sporazumni razvod braka, često staju na „ratnu nogu“ i dovode sebe u još težu situaciju. Tada dolazi do raznih neprijatnih situacija, čitava procedura se značajno oduži, jer, umesto da se kroz sporazumni razvod braka rastanu na miran i dostojanstven način, umesto njih odluku o podeli imovine i dece donosi sud. 

Šta god razlog rastanka bio, svaki advokat će Vam preporučiti da pre odaberete sporazumni razvod braka, nego da dozvolite da odluku o Vašem životu donose institucije.

Sporazumni razvod braka je najbolji za podelu imovine

U svakom braku, koliko god on dugačak bio, neminovno je da dođe do sticanja određene imovine, koja se, prema zakonima Republike Srbije, smatra zajedničkom. Kada dođe do razvoda, sva imovina se deli, a odluku o tome donose bivši supružnici ili sud, ukoliko oni ne mogu da se slože. Neki advokati navode da se u tim situacijama imovina retko kada deli na „ravne časti“ i da se najčešće dešava da jedna strana bude oštećena. Da biste sebe poštedeli neprijatnih situacija najbolje bi bilo da sa bivšim supružnikom/supružnicom, sednete i dogovorite se oko podele imovine, nego da dozvolite da odluku o tome donose institucije. Dakle, uvek odaberite sporazumni razvod braka

Da deci ne biste uzrokovali dodatni stres odaberite sporazumni razvod braka

Razvod braka, kao prekid odnosa dve osobe, nikada nije, niti može biti prijatan. Sama činjenica da ljudi koji su do skoro delili i gradili život, odluče da od toga odustanu je stresna za obe strane. Međutim, u celoj toj situaciji, najveći teret snose deca. Koliko god stara deca bila, razvod roditelja, možda i prelazak u novi stan, a nekada i grad, školu, za njih predstavlja ogroman stres. Situacija se dodatno pogoršava ako roditelji ne odaberu sporazumni razvod braka i odluče se da odluku o starateljstvu prepuste sudu. Tada se u čitav proces uključuje i socijalna služba, koja će morati da traži izveštaje iz škole ili vrtića da bi se utvrdile sve okolnosti i donela odluka o tome koji roditelj će dobiti starateljstvo.

U najkomplikovanijim situacijama, kada roditelji ne mogu da se dogovore oko starateljstva, deca koja su starija od deset godina će biti primorana da se pred sudijom odluče da li će živeti sa mamom ili tatom, a to je nešto što svi žele da izbegnu. Ukoliko ste i Vi došli do razvoda, imajte na umu da, čak i kada odaberete sporazumni razvod braka i dogovorite se o podeli imovine i starateljstvu, deca moraju da  odu na makar jedan razgovor kod socijalnog radnika.

Odaberite sporazumni razvod braka kako biste sebe poštedeli stresa

Na kraju, treba da imate na umu da je svaki razvod, čak i onaj u kom se partneri dogovore i slože oko svega, ogroman stres za obe strane. Od odluke o razvodu do konačne finalizacije sporazuma i navikavanja na nove okolnosti, pojedinac oseti čitav spektar emocija, tugu, razočaranje, bes, ljutnju, olakšanje…

Sve je mnogo gore ukoliko sporazumni razvod braka nije opcija, jer sudski procesi traju i po nekoliko godina. Da biste sebe poštedli agonije, koliko god bili ljuti ili povređeni, setite se da ste oboje odrasli i pokušajte da se sa bivšim supružnikom dogovorite o svemu, verujte, biće lakše i jednom i drugom.