U poslednjih godinu-dve dana mnogo slušamo o autoimunim bolestima koje su indirektno povezane sa razvojem virusa u organizmu i neki lekari kažu da imaju veze i sa težim kliničkim slikama. Imuni sistem je taj koji brani naš organizam od stranih materija, ali se desi greška i imuni sistem počne da napada sopstveni organizam, stvara antitela protiv svojih ćelija, tako nastaju autoimune bolesti.
Nisu poznati precizni razlozi, ali se predpostavlja da su to pre svega nasledni faktori, pol (češće obolevaju žene), starost (češće obolevaju mladi i ljudi srednjih godina), stres, teški metali, pušenje, pesticidi. Među prvim simptomima autoimunih bolesti su umor, bol u mišićima i groznica. Možda najpoznatija autoimuna bolest jeste psorijaza.
Kod koga se javlja psorijaza?
Psorijaza je autoimuna, upalna, hronična bolest kože i ono što treba da znate da je nezarazna. Ona se može razviti u bilo kom periodu života, često se razvija kod mlađih od 25 godina. Neko je dobije u 70. godini, to znači da je ima ceo život, ali je tada pritisnut okidač za njen razvoj. Ova bolest ubrzava starenje ćelija kože, što dovodi do njihovog nakupljanja na površini kože.
Formiraju se ljuspice i crvene mrlje koje mogu izazvati nepodnošljiv svrab, često vrlo bolan. Crvenilo se obično javlja u predelu lakotova i kolena. Psorijaza može da pokrije samo neki deo tela, ali se dešava da pokriva i većinu tela. Iako tačan uzrok psorijaze nije utvrđen, stručnjaci primećuju da najjači uticaj na razvoj ima genetika, ako jedan od roditelja ima psorijazu, verovatnoća je do 20% da će imati i deca, ako oba roditelja imaju, verovatnoća je do 50%.
Najjači okidač za razvoj ove bolesti je stres. Treba obratiti pažnju na to da infekcije disajnih puteva, kao i infekcija virusom HIV mogu da ubrzaju psorijazu. Osim unutrašnjih, postoje i spoljašnji faktori koji pospešuju razvoj psorijaze, a to su mraz, vetar i nedostatak dnevne svetlosti.
Lečenje
Lečenje psorijaze zahteva individualni tretman koji zavisi od vrste i stepena zahvaćenosti kože. Terapija medikamentima najčešće se svodi na primenu kortikosterika, uz kombinovanje sa foto-hemio terapijom. Sunce prija koži oboleloj od psorijaze, zato se foto-zračenje kombinuje sa lekovima.
Obično se leti, ako je više izložena suncu, psorijaza povlači, ali se tokom izloženosti vetru i mrazu u zimskim mesecima njeno stanje pogoršava. Postoje i organske kreme koje se preporučuju za lečenje psorijaze, neke se prave od ekstrata preko 20 biljaka sa Stenovitih planina. Poslednja istraživanja su usmerena na uticaj matičnih ćelija u lečenju psorijaze. Iako je istraživanje još uvek na nivou pojedinačnog uzorka, utvrđeno je da čak kod 995 procenata pacijenata lečenih matičnim ćelijama, smanjuje težina bolesti. Matične ćelije imaju veliku sposobnos regeneracije i stvaranja mnogih ljudskih tkiva.
Ove ćelije utiču na upalni proces, ali i na obnavljanje ćelija i ono što je najvažnije, one poboljšavaju imuni odgovor. Pacijenti koji su tretirani matičnim ćelijama, osećali su poboljšanje na opštem zdravstvenom planu uz vidno suzbijanje psorijaze. Njima se značajno popravio kvalitet života, bili su spremni i odlučni da nastave lečenje i suprotstave se ovom imunom izazovu, kako bi iz borbe izašli kao pobednici.