Jedna od tema koja je uvek aktuelna i kojoj priča većina stanovništva upravo je ona vezana za izbor grejanja u domovina. Mnogo dilema muči građane koji se tek odlučuju o vrsti grejanja u sopstvenoj kući ili stanu, ali i one koji razmišjaju o načinim za dogrejavanje prostora ili kako da učine toplim one prostorije koje povremeno koriste, kao što su vikendice ili sobe za goste.
U tom kontekstu razmišlja se o onom modelu koji će u odnosu na karakteristike prostora isti najbrže zagrejati, koji je zdrav i bezbedan, odgovara vašim potrebama i da pritom ima krajnju računicu ekonomičnosti.
U nastavku teksta bavićemo se jednim od čestih izvora toplote u stanovima i kućama, a reč je o grejalicama. Koje sve vrste postoje i koje su njihove odlike, prednosti i nedostaci?
Kvarcne, halogene i infra grejalice – da li je reč o jednom modelu sa tri naziva?
Iako većina ljudi ove tri reči koristi kao sinonime, reč je ipak o različitim pojmovima koji se razlikuju po nekim osnovnim karakteristikama.
Prva vrsta koju ćemo pomenuti je ona koju je ranije imalo skoro svako domaćinstvo, reč je o kvarcnim pećima. Veoma prepoznatljiv model koji i danas mnoga starija domaćinstva poseduju, ali je ređe koriste zbog modernijih načina grejanja koja su dominantnija. Ovaj električnim uređaj proizvodi infracrveno zračenje koje koristi za emtiovanje toplote. Zašto onda naziv kvarcna? Jednostavno je – u njenom radu prvo se zagreva kvarc, materijal sličan staklu od kojeg je napravljena ali koji je mnogo otporniji od njega. Onda on zrači toplotu. Jeftine su, praktične i veoma pogodne za unutrašnje prostore.
Halogene greju ljude, a ne vazduh i svu svoju snagu koriste za pretvaranje u toplinu za menje od jedne sekunde i ne zahtevaju nikakvo predzagreavanje.
Infracrvene grejalice na struju, za zagrevanje koriste infracrvene zrake koji su najbliži prirodnoj svetlosti odnosno toploti, a koji se inače koriste i u medicini. Dakle, one emituju direktno toplotu u formi infracrvenih zračenja, koristeći karbonska vlakna. Razlika u odnosu na kvarcne je u tome što njih može da pokreće struja ali mogu biti i na plin. Savremena verzija ovog modela su infracrveni paneli koji se sve češće koriste. Glavna prednost je bezbenost ovog električnog uređaja.
Konvektorske grejalice poznate su i pod nazivom norveški radijatori
Danas vrlo tražen i primenjivan proizvod u praksi, kao i u privatnim objektima, tako i u poslovnim. Postoji mnogo različitih modela i proizvođača norveških radijatora, razlikuju se po tehnici rada, pa samim tim i načinu zagrevanja. Reč je o principu po kojem konvektori zagrevaju vazduh, odnosno o cirkulaciji vazduha.
Za njih mnogi kažu da su prva asocijacija na nizak utrošak električne energije. Ne zauzimaju puno prostora, praktični su i laki za upotrebu.
Kaloriferi su danas možda i najprodavniji model grejalice
Ventilatorske grejalice ili kaloriferi u poslednje vreme su preplavile naše tržište jer postoji velika potražnja za njima. Nekoliko je ključnih razloga za to: malih su dimenzija i lako prenosive, jednostavne za upotrebu i imaju nisku, povoljnu cenu.
Oni se ipak isljučivo koriste za dogrevanje prostorija tokom hladnih zimskih dana, a ne kao glavni izvor toplotne energije. Rade na principu ventilatora koji propušta toplotu preko izvora toplote koji napuštajući grejač dogreva prostor.