Kako izabrati nosač za bicikle?

Bez obzira na to da li se biciklizmom bavite profesionalno ili rekreativno, gradske gužve po ulicama, parkovima i biciklističkim stazama svima smetaju. Najbolje bisiklističke maršrute se nalaze izvan grada i kako biste do njih došli neophodno je dodatno prevozno sredstvo, najčešće automobil (dozvoljeno je i vozom, ali to kod nas ne funkcioniše).

Kako ne biste morali da rasklapate svoju biciklu zbog transporta niti da je silom gurate u automobil, na uštrp sopstvene udobnosti, potrebno je da imate nosače za bicikle. Ukoliko ih do sada niste koristili, dobro je da znate da postoje tri vrste i, iako obavljaju istu funkciju, nisu isti. Njihova glavna razlika je mesto montaže i svi imaju i prednosti i mane. Vrsta nosača za bicikle se u glavnom određuje prema karoserijskom obliku, tj. tipu automobila.

Krovni nosači za bicikle

Ovi nosači za bicikle su pogodni za sve vrste vozila, bez obzira na njihovu veličinu, visinu i oblik. Zato su oni i najčešće u upotrebi, pored toga, najjednostavnije se montiraju i najpovoljniji su. Na krovnim nosačima za bicikle ne mora se voziti isključivo bicikla, već mogu poslužiti i za druge vrste „tereta“. Njihov glavni nedostatak je što je montiranje bicikle na takve nosače zahtevan posao. Pored toga pri vožnji se pojačava buka zbog vetra i povećava se potrošnja goriva. Sam automobil postaje viši što može dovesti do potencijalnih problema pri ulasku na parking, u garažu i sl.

Nosači za bicikle za zadnja vrata

Nešto manje popularan je ovaj model nosača za bicikle. Razlog tome je što svaki tip automobila zahteva i sopstveni tip nosača, tako da u ovom slučaju, gotovo da nema univerzalnosti. To pravilo se mora poštovati, jer u suprotnom može doći do ozbiljnih nezgoda, u kojima je ugrožena bezbednost putnika, a automobil može pretrpeti velika oštećenja. Iako se sa ovom vrstom nosača za bicikle, bicikla lakše namešta, mana je što se može desiti da prekrije registarsku tablicu ili, čak i svetla, što je po zakonu kažnjivo.

Nosači za bicikle na kuku

Ova vrsta nosača za bicikle se montira na zadnji deo, odnosno na kuku za vuču automobila. Najveći njihov nedostatak je što zahtevaju najpre montažu kuke na automobilu, a to, samo po sebi, predstavlja dodatni izdatak. Međutim, dobra stvar je to što su kuke za vuču u glavnom univerzalne i lako se montiraju, a i bicikla se na te nosače vrlo jednostavno postvlja, odnosno zakači. Potrebno je ipak obratiti pažnju na registarsku tablicu i svetla, jer ih i ovaj model nosača za bicikle može prekriti. Pored toga, s obzirom na činjenicu da je bicikla pozadi, izloženija je naletu drugog automobila, prilikom koga može biti oštećena.

Još par reči o nosačima za bicikle

Pored ove tri vrste nosača za bicikle, još samo „Opel“ ima u ponudi tzv. FlexFix komplet za prevoz bicikla – vrlo praktični nosači za bicikle koji se uvlače u branik automobila.

Za koji god nosač za bicikle da se odlučite, neka vam bude najvažnija sigurnost. Polovne varijante nisu dobro rešenje. Pametnije je kupiti nešto isprobano dobro od pouzdanih proizvođača koji će vam svojom garancijom i sertifikatima potvrditi da su nosači za bicikle provereni i testirani mnogo puta.