Vožnja mališana automobilom postaje njihova svakodnevnica od najranijih dana. Zato je potrebno da se budući roditelji na vreme pripreme i informišu od svim važnim svarima koje je u tom smislu važno da znaju i imaju na umu.
Kupovina i nabavka sedišta za decu nije mali izdatak i zadatak zato sa tim treba krenuti na vreme. Naš zakon u Srbiji kaže da deca do 12. godina starosti treba da borave u odgovarajućem sedištu shodno uzrastu, telesnoj težini i visini.
Obaveza je roditelja da ovo obezbede i osiguraju bezbednost i sigurnost tokom vožnje kuda god da se ide.
Model zavisi od uzrasta, visine i težine
Kao što je već rečeno u uvodu model sedišta za decu zavisi od ova tri ključna faktora a oni se odnose na uzrast, visinu i težinu.
Moglo bi se reći da su modeli na osnovu tih kriterijuma podeljeni u nekih pet grupa koje jasno definišu šta se za koji uzrast očekuje. Ipak, on je samo formalna odrednica i ne razvija se i raste svako dete istim tempom. Zato je potrebno da pratite celokupan razvoj kako biste znali šta je u konkretnoj situaciji najbolje rešenje.
Bebe do šest meseci mogu se voziti na prednjem sedištu ali je potrebno da obavezno budu okrenute suprotnom smeru kretanja. Dok se stariji mališani voze u busterima.
Vodite računa o materijalu od kojeg su napravljena
Veoma je bitno od kakvog su materijala napravljena sedišta za decu. Ona mogu biti bez ili sa navlakom. Prednost navlake je u tome što nudi dodatni osećaj udobnosti a posebno u činjenici da može lako da se skida i periodično pere čime se postiže optimalno održavanje.
Treba proveriti prilikom kupovine jer neki modeli sedišta za decu nude mogućnost da se uz njih dokupi i letnja navlaka koja će u toplim letnjim danima svakako povećati osećaj prijatnosti vašim mališanima.
Isto tako se za novorođenčad mogu dokupiti ulošci koji pomažu bebi u prva tri meseca života da drži glavu u ispravnom i sigurnom položaju. A isto tako obratite pažnju i na to da li su kaiševi i kopče prevučeni jastučićima koji omogućavaju zaštitu od žuljanja.
Obavezno čitajte uputstvo o korišćenju
Iako možda nekima ovo zvuči banalno ali čitanje uputstva o korišćenju može mnoge stvari da vam olakša i pojasni. Posebno se odnosi na deo oko postavljanja i montiranja, a to je jedan od važnih faktora bezbednost i sigurnosti.
A treba pročitati i ostale odeljke koji se odnose na određene pojedinosti i specifičnosti.
Ako i pored toga imate neku dilemu uvek možete potražiti savet prodavca.
Koje standardne i oznake treba da pratiti?
Sedište za decu trebalo bi da ispunjava standard ECE R 44/04 ili /03 (koji više nije u prodaji ali se može ,,naslediti“ od nekoga) ili standard po novoj i-Size regulativi i to R129. Ova podatke proveravate na etiketi. Za sada važe ova tri standarda sa verovatnoćom da će R129 postati vodeći uskoro.
Treba razlikovati i oznaku ,,universal“ koja se odnosi na univerzalnsot odnosno činjenicu da se može koristiti u svim vozilima ali se mogu naći i oznake poput ,,semi-universal“ (polu univerzalno) ili sa oznakom specifično.
Skala težine označava minimalnu i maksimalnu težinu deteta koju određeni model podržava.