Budite obazriv i savestan vozač

Ukoliko se pripremate za polaganje vozačkog ispita, neophodan savet je provera teorijskog znanja, obnavljanje znakovnih upozorenja a pre svega prilagođavanje uslovima puta.

Pripremite vozilo za start u vožnji, izbegavajte stresna stanja i na vožnju gledajte sa uživanjem. Podesite vozilo na osnovu svojih potreba, približite sedište i dobro proveite startne i pozicione komande. Podešavanje ogledala je veoma bitan detalj, odgovoran za kontrolisanje kretanja drugih vozila u saobraćaju. Ukoliko se krećete putem sa više saobraćajnih traka, vodite računa o pokazivaču pravca i prestrojavanju. Za svako vozilo određene su kategorije odnosno snaga motora, vučna vozila i starosna granica za upravljanje vozilom. 

Prilagodite brzinu kretanja vozila uslovima puta

Osnovno pravilo u vožnji odnosi se na prilagođavanje uslovima puta. Ukoliko je vozilo A i B kategorije sa dodatnim priključnim vozilom E kategorije, savetuje se kontrolisana brzina koje ne prelazi maksimalna ograničenja. Ukoliko je vožnja na auto-putu, kategorija priključnog vozila mora biti jasno naglašena i tokom noćne vožnje dodatno obeležena. 

Održavajte sigurnu distancu između susednog vozila, naročito usled naglog kočenja nepredviđenih situacija, kada je bezbedna razdaljina siguran spas. Ukoliko je neophodno ostvarite dodatne časove vožnje ili se prekvalifikujte za dodatnu kategoriju. Zanimljivo je korišćenje vučnog vozila koje zahteva obuku za E kategoriju.

Šta karakteriše polaganje za e kategoriju?

E kategorija se definiše kao priključan tip vozila, koju karakteriše dodatna snaga za pokretanje. Vučna vozila su često delovi kamiona odnosno kategorije C1 i CE. Najveći raspon mase priključnog vozila može biti u opsegu 3500 do 7500 kg. Najmanja masa priključnog vozila iznosi 750kg. Polaganje za E kategoriju u auto školi Pavlin ostvareno  je  kroz primenu pravnih i sigurnosnih pravila vožnje. 

Za polaganje odnosno dobijanje dozvole za korišćenje bilo kog tipa priključnog vozila, neophodno je imati validnu vozačku dozvolu B, C i D kategorije. Vozač u svakom trenutku mora imati dokaz o psihološkoj proceni i sveobuhvatnoj telesnoj sposobnosti za upravljanje skupom vozila. Polaganje se uglavnom sastoji iz višesatne vožnje i sprovođenja svih propisa uz poštovanje svetlosne i saobraćajne signalizacije na putu.

Na osnovu E kategorije određena su priključna vozila

Priključna vozila karakterište dodatni pogon motornih vozila, koji ih u osnovi pokreće. Povezivanje i sigurnost sa motornim vozilom mora imati adekvatnu zaštitu. Najzastupljeniji tip priključnog vozila E kategorije, upravo čine prikolice, ali nije redak slučaj upotrebe poluprikolica, što  zavisno od potrebe. 

Motorna vozila koja u osnovi pokreću priključno vozilo, sastoje se od takozvanog sedla za vuču na koje je priključena prikolica. Kamioni kao kategorija teškog vozila, dodatno su opremljeni kukom za vuču priključnog vozila. U odnosu na samostalnu upotrebu kamiona, bez priključnog vozila, snaga je koncentrisana na celokupno vozilo bez stepena raspodele. Ukoliko se koristi dodatno priključno vozilo, snaga vozila odnosno težina, raspoređena je ravnomerno putem stepena prenosa. 

Upotreba dozvole za manipulaciju vozila E kategorije, široko je rasprostranjena u transportu robe. Zastupljena je u granama poljoprivrede ali i šumarstva. Vučna vozila su dodatno zaštićena od iznenadnih radnih funkcija poput podletanja, ali se ipak mora voditi računa o stepenu nagiba terena i dozvoljenoj brzini na pomenutim nizbrdicama. Bočne strane priključnih vozila su dodatno zaštićene, naročito kod upotrebe odnosno prevoza teškog i dugačkog materijala.