Kako izgleda razvoj trudnoće po nedeljama

Ukoliko želite da se informišete kako se vaša beba razvija po nedeljama, kada vam je termin i kada je najoptimalnije vreme prvi put posetiti ginekologa, na pravom ste mestu. U narednom tekstu biće predočeno kakav je razvoj trudnoće po nedeljama

Prva poseta ginekologu

Ukoliko vam menstruacija kasni dan, dva ili više dana, a ukoliko nemate drugih zdravstvenih problema savet je da se uradi test na trudnoću. Test je dobar, ali ne i 100% pouzdan. Ukoliko je test pozitivan, poželjno je sačekati bar sedam dana, pa posetiti ginekologa. Obično, prva poseta ginekologu je u 4. ili 5. nedelji trudnoće. Nedelje se računaju od datuma dobijene poslednje menstruacije. Tokom prvog pregleda vaš ginekolog konstatovaće trudnoću. U tom trenutku neće videti plod, ali će videti žumančanu kesu i mešak. To je sasvim dovoljno da znate da ste u drugom stanju. 

Prvo tromesečje

Prvo tromesečje, ujedno i najbitnije za razvoj vaše bebe. Poželjno je da budete upoznati da se najčešći pobačaji dešavaju, upravo u prvom tromesečju. U tom periodu uradićete kompletnu krvnu sliku, biohemiju, analize urnina, urinokulturu, ali i hormone štitne žlezde. Pred kraj prvog trimestra, biće odrađeni i kompletni brisevi. U tom periodu, odnosno do kraja 12. nedelje formiraće se fukice, nogice, prsti na rukama i nogama, zatim oči i sočiva, nos, gornja i donja vilica, želudac, dijafragma, oba pupčanika, imaće srčane radnje, i trebalo bi da se formiraju potkolenice i natkolenice. 

Double tekst i 4D

Pored prenatalnih analiza, koje su izuzetno skupe, možete uraditi jeftinije analize, a opet izuzetno pozdane. Double teste je skrining test na genetska oštećenja, stavljajući akcent na Daunov sindrom. Double tekst radi se u 11. nedelji. 4 D je ultrazvučna analiza, specijalnim aparatom, kojom se gleda i meri svaki bebin organ, razvijen u tom periodu. Izetno je bitno videti veličine bebinih organa i udeva i na taj način moguće je uočiti anomalije i eventualne nedostatke. 

Razvoj bebe u drugom tromesečju

U drugom tromesečju beba se iz materice, polako seli u majčin stomak. U tom periodu formiraju se bubrezi, slezina, započinje sa razvojom pluća. Kosti, takođe dobijaju na značaju. Beba dobija na težini. Na kraju prvog tromesečja beba će prosečno imati oko 50 grama, dok na kraju drugog tromesečja u proseku 0,5 kilograma. 

Razvoj bebe u trećem tromesečju

Razvoje trudnoće po nedeljama je manje-više isti za sve trudnice. Uvek postoje varijacije, ali raznim medikamentima se mogu preduprediti. Od 25. nedelje počinje okoštavanje bebinih kostiju. U tom periodu srčane radnje su i dalje brze, tek od 35. nedelje može se očekivati sporiji tempo srčanih radnji. Od 30. nedelje pa do 38. nedelje izuzetno je bitan period za adekvatno sazrevanje i potpun razvoj pluća i bebinog mozga. U periodu od 35. do 40. nedelje beba će najviše dobijati na težini. Najoptimalnije vreme za porođaj je 40. nedelja, međutim od 38. nedelje je moguć zdrav i bezbedan porođaj. Ishrana majke potrebno je da bude raznovrsna i u normalnim količinama. Nisu potrebne velike količine hrane, kako bi zadovoljile „potrebe dve osobe“. Tajna je u doborm balansu, raznovrsnosti i redovnim obrocima. A za adekvatan razvoj bebe po nedeljama izuzetno je bitno eliminacija stresa i redovna, umerena fizička aktivnost.