Šta sve treba da znate o agregatima za struju?

Iako je život u 21. veku nezamisliv bez električne energije i dalje se dešava da iz raznih razloga delovi grada ostanu bez struju na određeno vreme. Jedno prosečno domaćinstvo ili trgovinska odnosno uslužna radnja to može izdržati bez većih posledica uz pravovremenu najavu. Međutim postoje objekti i ustanove gde je nestanak struje nedopustiv jer sprečava neophodn rad određenih aparata. Najbojli primeri za to su bolnice i slične zdravstvene ustanove, kao i ustanove koje čuvaju razne baze podataka i tome slično. 

Kako bi se osiguralo da se takvi poslovi neometano odvijaju, a da proces rada ne bude poremećen, koriste se agregati za struju.

Oni su postali posebno tražena roba u poslednje vreme od strane pojedinaca i to posebno od kada se često kroz medije kako u našoj zemlji tako i širom sveta pominju reči restrikcija i nestašica struje. 

Kako proizvode struju i kako funkcionišu?

Najprostije rečeno agregati za struju su uređaji i oni u osnovi funkcionišu kao male elektrane. Koriste se kao osnovni ili dopunski izvor električne energije koja se koristi u domaćinstvima ili za obavljanje nekog posla. 

Ovaj uređaj sastoji se od dve glavne komponente: alternatora i motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Radi na principu sagorevanja goriva kako bi se stvorilo kretanje odnosno mehanička energija na taj način što je pretvara u električnu energiju. 

Dakle, potrebno im je gorivo za rad. Najčešće se koriste dizel, benzin ili biogoriva. Njihovo sagorevanje dovodi do rotacionog kretanja koje se proteže sve do aleternatora. 

Alternator je glavna komponenta koja je odgovorna da pretvara rotacionu kinetičku energiju u električnu energiju koristeći elektromagnetne indukcije. 

Vrste koje postoje

Kao i kod ostalih uređaja modeli se razlikuju na osnovu više kriterijuma. Podela se može napraviti u zavisnosti od snage i veličine agregata za struju. Oni mogu biti manjih i većih dizmenzija, odnosno mogu biti mobilni tj. prenosivi i oni su manjih dimenzija i stacionarni. 

Takođe mogu se razlikovati i prema tipu motora, snazi i potrošnji. 

Prema vrsti napajanja koju koriste razlikuju se agregati za struju na benzinski ili dizel pogon. Treba napomenuti da su dizel agregati generalno snažniji od beznzinskih, ali su i skuplji od njih.

Mogu imati dvofazne ili trofazne izlaze za struju. 

Krajnji izbor modela zavisi prvenstveno od toga čemu su namnjeni. Zatim možete birati u odnosu na gorivo koje koriste, i aktuelnu cenu goriva na tržištu. Bilo bi dobro da se u vezi sa ovom kupovinom i u odnosu na namenu za koju vam je potreban posavetujete sa prodavcima ili se informišete putem interneta. 

Polja primene i praktične upotrebe

Već je pomenuto da agregati za struju imaju široku praktičnu primenu. Modeli koji su manjih dimenzija i prenosivi su češće se koriste u domaćinstvima i vikendicama i kućama za odmor. Oni drugi modeli, stacionarni, zastupljeniji su u različitim delatnostima preduzeća odnosno industrijama. Mada oni u određenim situacijama mogu koristiti i prenosive modele. 

Preporučuje se da stoje u prostoriji koju je moguće često ventilirati odnosno provetravati jer agregati za struju prilikom svog rada emituju izduvne gasove prilikom svog rada. Najbolja opcija je da stoje na otvorenom prostoru.