Infaltilne kolike, koje su poznatije kao grčevi kod beba jedan su od prvih izazova sa kojima se susreću roditelji po dolasku bebe iz porodilišta. Iako nije reč ni o kakvoj bolesti niti razvojnom problemu, grčevi kod beba prouzrokuju veliku brigu i stres za svakog roditelja, koji se suočavaju sa nekoliko dilema: kako prepoznati grčeve kod beba, zašto se oni javljaju i kako pomoći novorođenčetu?
U nastavku teksta pročitajte odgovore na ova pitanja i neke od saveta koji će vam pomoći da ovaj period prebrodite na najlakši mogući način.
Zašto nastaju grčevi kod beba?
Grčevi kod beba javljaju se podjednako kod dečaka i kod devojčica, a prema nekim podacima svaka peta mlađa od tri meseca beba ima grčeve. Neke bebe se sa njima susretnu već oko 15. dana života, a njihovo trajanje je najčešće spontano završi do kraja trećeg meseca. Retko, mogu trajati i nekoliko meseci duže. Ukoliko je vaše novorođenče prevremeno rođena beba, postoji veća šansa da će imati grčeve.
Grčevi kod beba se najčešće javljaju između dva obroka, a njihovo nastajanje objašnjava se postepenim razvojem sistema za varenje kod beba. Grčevi kod beba nastaju kada prilikom hranjenja beba proguta previše vazduha, zatim, bebin sistem za varenje se razvija i ona u prvim danima ne može u potpunosti da vari mleko, zbog čega se može javiti reakcija na pojedine komponente iz mleka.
Koji su siptomi grčeva kod beba?
Roditelji, u prvim danima roditeljstva nisu sigurni koji je uzrok plača njihove bebe: da li je to glad, grčevi ili nešto treće. Ovo su neki od simptoma grčeva koji mogu otkloniti eventualne dileme: plakanje koje traje nekoliko sati, crvenilo u licu, naglo stisnute pesnice i naglo podizanje i grčenje nogu. Ovi simptomi se uglavnom javljaju malo nakon jela, a izraženi su posebno u popodnevnim i večernjim satima.
Kako bebi ublažiti grčeve?
Postoji nekoliko saveta koji mogu ublažiti grčeve kod bebe. Ipak, ne zaboravite da je svaka beba individua za sebe i da ono što pomaže jednoj bebi ne znači da će pomoći i drugoj. Zbog toga isprobajte sledeće metode dok ne otkrijete koja vašem novorođenčetu najviše prija.
- Uzmite bebu u naručje i bržite je bez pokreta i govora. Neka beba oseti vaš dodir kože na kožu, vaše otkucaje srca, vaš miris i to će na nju delovati veoma umirujuće.
- Stvorite za bebu toplo i ušuškano okruženje. Utoplite je i držite je uuspravnom položaju koji će joj pomoći da se lakše oslobodi gasova.
- Polako masirajte bebin stomak u smeru kazaljke na sat vremena pre njenog obroka
- prilagodite svoju ishranu i privremeno izbacite namirnice koje mogu izazvati nadimanje stomaka, i vašeg i bebinog, ukoliko dojite bebu. Takođe, proverite sa patronažnom sestrom da li primenjujete pravilnu tehniku dojenja i da li vaša beba jede u pravilnom položaju.
- Ukoliko se vaša beba hrani na flašicu, proverite širinu otvora na cucli –novorođenčetu je potreban najmanji otvor, kako beba ne bi jela previše brzo i gutala previše vazduha. Takođe, birajte antikolik cucle, koje u sadrže par pregrada koje sprečavaju preveliki dotok mleka.
- Prekinite bebu tokom obroka kako bi podrignula – podignite je i sačekajte par trenutaka dok ne podrigne, to će sprečiti nagomilavanje vazduha u bebinom stomaku i smanjiti grčeve kod beba.