Estetska i funcionalna uloga unutrašnjih ili sobnih vrata je u enerijeru veoma značajna budući da ona imaju ulogu povezivanja odnosno razdvajanja prostorija u poslovnom i u stambenom prostoru. Bilo da je reč o adaptaciji postojećeg ili izgradnji i uređenju novog prostora, odabiru unutrašnjih vrata treba posvetiti posebnu pažnju. Ukoliko preuređujete postojeći prostor odabirom određenog dizajna sobnih vrata možete izmeniti celokupni izgled i vizuelni efekat vašeg prostora.
Ono što takođe ne treba da zaboravite jeste i činjenica da sem estetskog efekta sobna vrata treba da vam obezbede dobru zvučnu i toplotnu izolaciju, ali i da vam pruže odgovarajući stepen privatnosti.
Lajsne za vrata kao elemenat koji takođe značajno može uticati na izgled enterijera
Izuzetno je mali broj modela bez lajsni za vrata, tako da su one deo gotovo svakih vrata. Ove lajsne za vrata nazivaju se još i pervajz lajsnama i najčešće se izrađuju od drveta, mada mogu biti i od drugih materijala. Od čega god da su napravljene bitno je da su estetski uklopljene sa izgledom vrata i štoka. Osnovna uloga lajsni za vrata jese da „sakriju“ prostor između zida i štoka.
Čemu su namenjene i kao se montiraju lajsne za vrata
Prilikom ugradnje i montaže vrata se postavljaju tako da štok bude pravilno postavljen i ravan, i horizontalno i vertikalno, jer se samo u tom slučaju otvorena vrata neće samostalno otvarati i zatvarati već će stajati u onom položaju u kom ste ih ostavili. Da bi se to postiglo zidovi se ostaljaju da budu širi nekoliko centimetara kako bi se prostor koji preostane između zida i štoka vrata nakon ugradnje mogao ispuniti pur penom ili nekim drugim materijalom. Međutim to što je međuprostor ispunjen u estetskom smislu nije dovoljno, pa se iz tog razloga moraju upotrebiti lajsne za vrata. Sem estetske, lajsne imaju ulogu i da popune nervninu između zida i štoka, koja se najčešće pojavljuje kao posledica postizanja ravnine štoka po vertikali.
Kako bi što bolje „legle“ na zid i na štok, sa unutrašnje strane lajsne koja ide na stranu zida pravi se žleb a da bi sve bilo maksimalno utegnuto lajsna za vrata može se i dodatno izbusiti.
Kakvog sve dizajna i izgleda mogu biti lajsne za vrata
Kao što smo već rekli lajsne za vrata najčešće su izrađene od drveta i mogu biti ofarbane u boji po želji, ili ukoliko su plastične mogu biti u dekoru drveta. Lajsne mogu biti izrađene sa uglovima od devedeste stepeni, dakle ravne, ili mogu biti sa polukružnim ivicama odnosno zaobljene. Za koju varijantu ćete se opredeliti zavisi od vaših estetskih kriterijuma kao i od toga da li je vaš prostor opremljen u modernom ili u klasičnom stilu. Na tržištu se u ponudi mogu naći različiti modeli lajsni za vrata, ali se one takođe mogu izrađivati i po meri i želji kupaca u svakoj stolarskoj radionici. Najčešća širina gotovih lajsni je 7 cm, a ukoliko vam ih prave po porudžbini širina može biti i veća. Budući da cena lajsni uglavnom nije viskoka, a da svojim izgledom mogu značajno uticati na izgled vašeg prostora, treba im prilikom odabira posvetiti dovoljno pažnje.