Često se u okruženju mogu videti poduhvati građevinskih radnika, odvijanje industrijskih procesa stvaranja novih proizvoda, upravljanje kompleksnim mašinama i vozilima, kao i rad na visini. Sve navedeno predstavlja poslove za koje je važno da bude obezbeđena najbolja zaštitna oprema.
U današnjem vremenu oblast bezbednosti, zaštite i zdravlja na radu veoma je razvijenija u odnosu na ranije decenije, čak i vekove unazad. Ipak, koreni razvoja bezbednog rada i potreba da bar neka zaštitna oprema postoji u određenim uslovima doseže daleko u prošlost i važne istorijske događaja, inovacije i revolucionarne izume.
Davna vremena upotrebe opreme za zaštitu tokom rada
Od praistorijskog doba ispisuje se istorija korišćenja zaštitne opreme prilikom obavljanja određenih poslova. Naime, u praistoriji ljudi su nosili oštro kamenje i drveće, pa su u cilju jednostavnijeg rada kožama i lišćem su prekrivali ivice. U 18. veku, Prva industrijska revolucija donela je sa sobom mnogo novih materijala koji su mogli biti sjajna zaštitna oprema.
To su pre svega pamuk, metali, staklo i životinjska koža. U naredna dva veka intenzivnog razvoja bezbednog rada, nastala je oprema za zaštitu i bezbedan rad veoma slična današnjoj. Od 20. veka počinje sa korišćenjem izraz „htz“, odnosno higijensko-tehnička zaštita, koji se i danas upotrebljava prilikom razmatranja bezbednosti i zdravlja na radu.
Lična zaštitna sredstva – pojam koji obuhvata opremu za bezbednost
Uz pojam higijensko-tehnička zaštita, razvijao se i termin „lzs“, odnosno lična zaštitna sredstva, kao i oprema. Pravilnik o ličnoj zaštitnoj opremi nastao je 2011. godine, usvojen je naredne i primenjuje se od 2013. godine kao važna zakonska mera koja reguliše bezbednosne uslove rada.
Lična zaštitna oprema obuhvata odeću, obuću, rukavice, šlemove, naočare, predmete za rad na visini, protiv pada i povreda, zatim za bezbednost vida, sluha, disajnih organa i mnogo drugih elemenata sigurnosti na radnom mestu. Pored navedene opreme, zakonom je i definisana neophodnost nabavke sredstava kojima se stvaraju bezbedni uslovi na radnom mestu, odnosno u prostoru koji se koristi za obavljanje poslova.
Značaj korišćenja opreme za bezbedan i neometan rad
U modernom vremenu veoma je važno imati svest o značaju korišćenja zaštitne opreme na svakom radnom mestu koje je procenom rizika definisano kao takvom da se preporučuje nošenje na primer šlema, rukavica, naočara, odeće i obuće. To je jedino siguran način da u slučaju neočekivanih okolnosti neće doći do povreda zaposlenog, niti nesrećnog događaja. Bilo da je u pitanju izloženost visokim naponima, temperaturama, hladnoći, visini, varnicama, buci, hemikalijama, vodi ili drugim pojavama, zaštitna oprema pružiće sigurne i proverene uslove za rad u svakom trenutku.
U suprotnom, visok rizik može doneti niz negativnih posledica i to ne samo po sebe, već i po druge zaposlene, radno okruženje i preduzeće. Različitim predavanjima, savetovanjima, praktičnim vežbama i prezentacijama, preduzeće treba aktivno da razvija svest zaposlenih o neophodnosti korišćenja opreme za bezbednost i zaštitu na radu.
U skladu sa procenama rizika i stepena bezbednosti na određenom radnom mestu, definiše se potrebna zaštitna oprema za svakog zaposlenog, koja se mora koristiti tokom obavljanja poslovnih aktivnosti. Takođe, preporuka koju potvrđuju davna vremena, jeste da i prilikom rada kod kuće i izloženosti određenim uticajima, treba imati najvažnija lična zaštitna sredstva, kako ne bi došlo do neželjenih posledica.